Google AdWords toont schatting zoekvolume

Vanaf vandaag is het werk van zoekmachine marketeers makkelijker geworden.

Zoekmachinemarketing is bij uitstek een vraaggestuurd medium waar de zoekende mensen de macht hebben. Voor het juist inzetten van zoekmachinemarketing is het daarom belangrijk om te weten hoe mensen zoeken.

Zoekwoord hulpprogramma’s

Eén van de mogelijkheden om te achterhalen waar zoekers op zoeken zijn de diverse tools, gratis en betaald, die zowel zoekmachines als externe partijen aanbieden. De bekendste tool was de Overture Keyword Assistant (Yahoo), maar deze tool werd al lange tijd niet meer verder ontwikkeld en is nu definitief uit de lucht gehaald. Een vergelijkbare tool vind je nu in het systeem van Yahoo Search Marketing.

Absoluut aantal zoekopdrachten

Het mooie aan de Overture Keyword Assistant was dat het absolute aantallen van het geschatte zoekvolume gaf (weliswaar alleen binnen het Yahoo netwerk, maar toch). Google AdWords biedt ook een tool aan, maar deze bevat(te) geen absolute aantallen zoekopdrachten. Tot vandaag!

Goed nieuws: vanaf vandaag biedt Google AdWords in het Hulpprogramma voor zoekwoorden ook een geschat absoluut aantal zoekopdrachten, zoals dit voorbeeld laat zien (ingesteld op Nederlands en Alle landen en gebieden):

Merk op dat het zoeken op “zinsdeel” (phrase) of [exact] andere resultaten geeft:

Het totale zoekvolume?

Misschien of deze aantallen ook het totale zoekvolume op Google betreft (met inachteneming van de instelling van taal en land uiteraard). Ik denk het wel.

Aangezien je niet apart in de natuurlijke zoekresultaten of de gesponsorde zoekresultaten zoekt, betekent dit dat het geschatte zoekvolume wat Google vanaf vandaag opgeeft in het Hulpprogramma voor zoekwoorden ook het totale zoekvolume betreft.

Zoekwoorden bepalen

En dat is zeer interessante informatie om te bepalen op welke zoekwoorden je focust, zowel voor zoekmachine optimalisatie als voor zoekmachine adverteren. Zet het zoekvolume uiteraard ook weg tegen de concurrentie, zodat je een inschatting kunt maken voor je kans van slagen.

Google AdWords Verkeersschatter

Naast het Google AdWords Hulpprogramma voor zoekwoorden biedt Google ook de Google AdWords Verkeersschatter aan. Deze tool geeft inzicht in het aantal klikken dat je per dag op een Google AdWords advertentie kunt verwachten bij een bepaalde CPC en positie. Zie onderstaand voorbeeld:

Nu is het natuurlijk interessant om de data uit de Verkeersschatter en het Hulpprogramma te combineren. Als je de geschatte klikken van de Verkeersschatter deelt op het aantal zoekopdrachten uit het Hulpprogramma, dan heb je in theorie de gemiddelde CTR op een zoekwoord voor Google AdWords.

Dan moet je dan wel het (dag)budget en de CPC zeer ruim hebben ingesteld, zodat de advertentie bij alle zoekopdrachten vertoond wordt. Uiteraard is dit geen realistische data, omdat de CTR natuurlijk van vele factoren afhankelijk is, zoals concurrentie, advertentietekst, etc.

Zie voor meer informatie de handleiding over het optimaliseren van Google AdWords.

Is de data betrouwbaar?

Maar is deze data van het zoekvolume op Google betrouwbaar? Het echte antwoord zullen we nooit weten. Maar dat is ook niet belangrijk.

Belangrijk is dat we nu een indicatie hebben waar we zoekwoorden op kunnen beoordelen. Zolang we dezelfde tools gebruiken om dezelfde data te meten en te vergelijken, is het waardevolle informatie.

Google AdWords toont schatting zoekvolume

Geen gerelateerde artikelen gevonden.

18 Reacties

  1. Tom Broekhoven op 09 July, 2008

    Eindelijk meer inzicht met het hulpprogramma! Het werd tijd ook, want de balkjes waren natuurlijk niet echt betrouwbaar en al helemaal niet wanneer het om zeer specifieke termen gaat.

    Of dat het betrouwbaar is moet toch nog blijken, maar het hulpprogramme gebruiken wordt nu wel een stuk aantrekkelijker :)

  2. Eduard Blacquière op 09 July, 2008

    @Tom
    I couldn’t agree more :)

  3. Peter op 10 July, 2008

    Uiteraard ben ook ik blij met zo’n tool. Gezien het feit dat er voor de nederlandse markt niet echt veel tools zijn die je kunnen helpen bij het schatten van de hoeveelheid verkeer die een zoekwoord brengt. Dus tot nu aan toe deed ik het vooral met adwords campagnes om te kijken of het rendabel is om een zoekwoord via de organische weg te optimaliseren of niet. Met deze data hoef je voor sommige zoekwoorden dit proces niet te doorlopen en daar ben ik dus blij mee, want op deze manier heb ik meer tijd voor andere zaken.

    Waar het ook handig is, is als de data correct is, om te kijken of je dus genoeg uit je organische resultaat haalt. Zo heb ik een zoekworod waar ik maandelijks 500 potentiële kopers mee binnenhaal, op een zoekwoord waar ik nummer 1 positie bekleed. Volgens de keyword tool zou dat zoekwoord maandelijks 4.000x bezocht worden. Hiermee kun je dus zien dat er dus meer uit te halen valt, hier en daar advertentie tweaken etc. Maar ik hou er ook rekening mee dat men vaker op 1 zoekwoord zoekt en om een naar een andere aanbieder te zoeken en dus jouw site niet nog eens bezoeken. Al met al denk ik wel reële data.

  4. Eduard Blacquière op 11 July, 2008

    @Peter
    Een SEA campagne is inderdaad een prima middel voor zoekwoordonderzoek.

    Verwar het zoekvolume niet met het daadwerkelijke aantal klikken.

    Allereerst is het natuurlijk niet zo dat alle zoekers ook klikken, omdat men vaak niet vindt wat men zoekt en daardoor weggaat of een verfijning in de zoekopdracht aanbrengt.

  5. dave op 14 July, 2008

    Niet vergeten om exact aan te klikken als je daadwerkelijke cijfers wilt zien over jouw keywordphrase. Als stadaard zoekt staat die op brede zoekwoorden en daar zit nogal wat verschil op :o

    Dave

  6. Eduard Blacquière op 14 July, 2008

    @Dave
    Dat had ik al – inclusief screendumps – duidelijk gemaakt, maar thanks anyway :)

  7. dave op 14 July, 2008

    Het was laat gisteren…:o Deleten die zooi

    Dave

  8. website optimalisatie op 21 July, 2008

    Ik ben benieuwd of je een verklaring hebt voor het grote verschil (relatief) tussen de zoekvolumes van de keywordtool en de verkeerschatter.

    een v.b.’tje:
    Keywordschatter geeft zoekterm A 2000 per dag en zoekwoord B eveneens 2000 per dag.

    deze zoektermen vullen we in in de verkeerschatter met een bod van Euro 70 en budget van 100.000 euro per dag. Vervolgens komt deze met de volgende prognosse:

    Zoekterm A 530 klikken
    Zoekterm B 42 klikken

    De verhoudig bij de tool is dus 1 op 1 bij de schatter ongeveer 1 op 11.

    M.i. klopt de keywordtool niet en is het verstandig de resultaten ervan te checken in de verkeerschatter.

  9. Eduard Blacquière op 21 July, 2008

    @website optimalisatie (met wie heb ik het genoegen?)

    Het is juist andersom :-) De Verkeersschatter is juist onbetrouwbaar en de resultaten moet je dan ook met een korrel zout nemen. Dat heeft Google zelfs tegenover mij bevestigd.

    De keyword tool (het Hulpprogramma voor zoekwoorden) is na de hierboven beschreven uitbreiding daarom zeer welkom om een realistischer beeld te krijgen van het zoekvolume.

  10. website optimalisatie op 22 July, 2008

    @Edurad

    Zeer interessant zeker gezien de bevestiging van Google. Mijn ervaring is echter precies andersom. Niet zozeer dat de getallen kloppen van de verkeerschatter maar van de verhouding. Vraag me niet direct om websites maar op basis van de keywordtool ben ik aan de slag gegaan voor een paar long tails waarmee met succes nr.1 posities werden bereikt. Vervolgens zat hier praktisch geen verkeer op ondanks dat volgens de keywordtool een redelijk zoekvolume voor de geoptimaliseerde woorden is. De verkeerschatter liet dan inderdaad nauwelijks verkeer zien en bleek het meer bij het rechte eind te hebben. Deze ervaring is bij meerdere zoekwoorden teruggekomen.

    Ik heb tevens het idee dat de keywordtool het ondanks de selectie Nederlands en Nederland nog altijd moeilijk heeft om dan ook werkelijk alleen uit deze bronnen te putten.
    Een laatste opmerking over de keywordtool, hij geeft verdacht weinig longtails. De tendens naar zoeken met meerdere woorden zie ik niet echt terug in de keywordtool.
    Mvg
    (jan den Hollander)

    P.S. waar zet je de discussie het liefst voort?

  11. Tom Broekhoven op 22 July, 2008

    Ook ik heb meerdere malen opgemerkt dat de verkeerschatter de werkelijkheid behoorlijk dicht benaderd.

    Voor de long tails ga ik vooral af op de resultaten van Google Analytics en het gebruik van reguliere expressies om de echt gebruikte zoekwoorden uit de adwords campagnes te halen.

    Wellicht zijn er zo weinig longtail zoekwoorden terug te vinden omdat de meeste adverteerders toch gebruik maken van de optie voor brede zoekwoorden. Met reguliere expressies kom je er dan achter dat bezoekers vaak met heel uiteenlopende (creatieve) zoekopdrachten op je advertentie zijn uitgekomen.

  12. Eduard Blacquière op 22 July, 2008

    @Jan
    Dat we verschillende ervaringen hebben met de tools zegt misschien dat we beide tools als richtlijn moeten gebruiken.

    Let wel dat de Verkeersschatter een schatting geeft van de klikken op de betaalde zoekresultaten, terwijl de Keyword tool een schatting geeft van het totale zoekvolume. Na een zoekopdracht klikt men niet altijd of verfijnd men de zoekopdracht.

    De long tail is voor beide tools lastig. Er zijn zoveel long tail zoekwoorden in allerlei combinaties dat het individuele zoekvolume daarop zeer klein zal zijn. Het gaat bij de Long Tail uiteraard om het totaal van al die specifieke woorden.

  13. Eduard Blacquière op 22 July, 2008

    @Tom
    Mee eens dat de ‘echte’ Long Tail het best kan worden gevonden door een AdWords campagne te draaien.

    Weet jij in hoeverre jouw oplossing verschilt van het rapport zoekopdrachtprestaties in Google AdWords?

  14. Tom Broekhoven op 22 July, 2008

    Het rapport zoekopdrachtprestaties is in zoverre handig dat je kunt zien welke zoekwoorden welke specifieke advertentie(tekst) activeren. Ik zie hier echter ook vaak resultaten als “10 andere unieke zoekopdrachten”. Aan dit soort resultaten heb je niet zoveel..

    Door de resuliere expressies te gebruiken is het eenvoudig te achterhalen welke woorden er exact worden gebruikt. (zoekwoord+zoekwoord) geeft toch meer inzicht dan een melding als “x aantal andere unieke zoekopdrachten.

  15. Eduard Blacquière op 23 July, 2008

    @Tom
    Mee eens! :)

  16. website optimalisatie op 23 July, 2008

    @tom @Eduard

    Het gebruik van beide tools is inderdaad een optie. Wat ik vaak doe is de woorden die de keywordtool oplevert invoeren in de verkeerschatter. Zijn beide hoog dan en intuitief klopt een en ander dan voeg ik het zoekwoord toe aan de te optimaliseren reeks.

    Wat betreft de long-tails is analytics en een adword campagne helaas de enige mogelijkheid. Helaas omdat analytics niet laat zien met welke long-tails gezocht wordt maar waarmee je (al) gevonden wordt terwijl het juis zinvol is te optimaliseren voor de longtails die je mist.

    Uiteindelijk moet je toch nog en misschien is dat maar goed zelf nadenken over zoekwoorden.

    gr,
    jan

  17. Eduard Blacquière op 23 July, 2008

    @Jan
    Eens! :)

  18. Ruud op 30 July, 2008

    Ik gebruik de tool vooral om de onderlinge verhouding tussen verschillende zoekwoorden te vergelijken. Het heeft voor mij dus ongeveer dezelfde functie als Google Trends, alleen dan met een betere indicatie (het daadwerkelijke zoekvolume) van de ‘norm’(het zoekwoord waarvan de daadwerkelijke volumes in de praktijk heb getest.

    De verkeerschatter geeft vaak ronduit idiote resultaten, dus deze tool is voor mij een zeer bruikbare toevoeging!

Reageer